دسته‌بندی نشده

استفاده شهروندان روسیه از اینترنت استارلینک ممنوع شد: گزینه روسی در راه است

قانون‌گذاران روسیه استفاده از اینترنت ماهواره‌ای مرتبط با کشورهای غربی را ممنوع کرده‌اند و هر شخص یا شرکتی که از این اینترنت استفاده کند با جریمه روبرو خواهد شد. البته روسیه به دنبال جایگزینی برای اینترنت‌های ماهواره‌ای غربی است.

بر اساس تصمیم دومای دولتی روسیه استفاده از اینترنت‌های ماهواره‌ای هر شرکت غیر روسی از جمله استارلینک متعلق به اسپیس ‌اکس، وان‌وب و هر اینترنت غربی در حال توسعه ممنوع است. جریمه‌ای که برای استفاده از این اینترنت‌ها در نظر گرفته شده معادل با حدود ۱۳۵ تا ۴۰۵ دلار برای کاربران عادی است. البته شرکت‌ها با پرداخت معادل با حدود ۶۷۵۰ تا ۱۳۵۰۰ دلار باید بهای بسیار بیشتری را بپردازند.

به ادعای اعضای دوما، دسترسی مستقل به اینترنت امکان دور زدن سیستم‌ پایش اینترنت و ارتباطات موبایل در روسیه را فراهم می‌کند. بر اساس قوانین سخت‌گیرانه روسیه در حوزه کنترل رسانه و ارتباطات، تمامی ترافیک اینترنت این کشور باید از ارائه دهندگان اینترنت روسی بگذرد.

استارلینک

ارسال ماهواره‌های استارلینک در مرداد ماه امسال

«دیمیتری راگوزین»، مدیرکل سازمان فضایی فدرال روسیه اعلام کرده که مسدود کردن سرویس اینترنت استارلینک از سوی روسیه چندان هم تعجب برانگیز نیست. او پیش از این از منتقدان اعطای یارانه به واسطه قراردادهای دولتی به اسپیس اکس از سوی ناسا و وزارت دفاع ایالات متحده بوده است. راگوزین اعتقاد دارد هدف استارلینک چیزی فراتر از ارائه ارتباط بدون وقفه به نیروهای ویژه ایالات متحده است. مدیرکل سازمان فضایی روسیه همچنین گفته بود که ادعای اسپیس اکس درباره ارائه اینترنت به ۴ درصد از سطح زمین که تحت پوشش اینترنت زمینی نمی‌شود، «یاوه‌ای» بیش نیست.

اما ممنوعیت دسترسی به وان‌وب جای تعجب بیشتری دارد؛ چرا که این شرکت از راکت‌های سایوز روسی برای ارسال ماهواره‌های خود به مدار بهره برده است. در سال جاری میلادی ارسال یک ماهواره این کمپانی در هر ماه از طریق پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان و نیز پایگاه فضایی وستوچنی در روسیه برنامه‌ریزی شده است. در گذشته ایالات متحده برای ارسال فضانوردان، به روسیه متکی بود اما حالا اسپیس اکس به میدان آمده تا جای روس‌ها را بگیرد. به همین دلیل نباید فراموش کرد در همین شرایط همکاری وان‌وب با روسیه برای این کشور ارزشمند محسوب می‌شود.

البته روسیه قصد دارد اینترنت ماهواره‌ای خود به نام Sphere را از سال ۲۰۲۴ راه‌اندازی کند. بودجه‌ای که برای این پروژه در نظر گرفته شده هنوز مشخص نیست ولی برخی از گزارش‌ها به هزینه تا ۲۰ میلیارد دلار اشاره کرده‌اند. این مبلغ بسیار فراتر از آن مقداری است که روسیه برای سازمان فضایی خود هزینه می‌کند. در حال حاضر سازمان فضایی فدرال روسیه، سالانه بودجه‌ای ۲.۴ میلیارد دلاری دریافت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *